Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtka M65 - szybkie pytania
  • Budynki fabryki Rau Fastener.

    imageimageimageimageimageimage

    Więc tu produkowano słynne napy RAU F. CO PROV RI. zakładane w naszych M65 :)

  • Alpha przetrwała dzięki produkcji komercyjnej, ale inne małe rodzinne firmy koncentrujące się na dostawach dla wojska upadły. Doktryna obronna Stanów Zjednoczonych skupiona jest obecnie na technologiach i elektronice. Nowe, wysoce zaawansowane pod względem technicznym systemy odzieży, zastąpiły wiele różnych typów ubrań zamawianych wcześniej przez Departament Obrony. Zamówienia rządowe utrzymujące fabryki zajmujące się tylko jednym klientem: wojskiem skurczyły się w porównaniu z okresem wojny wietnamskiej czy zimnej wojny. Ten spadek zamówień zabił wiele firm. To, co pozostało, widoczne jest na tych zdjęciach.
  • Nie dziwi mnie że Alpha wybrała Southern Athletic Company jako firmę która przeszkoliła ich menadżerów,mieli już duże doświadczenie w produkcji ubrań wojskowych a zwłaszcza że ,,przerabiali,, już system umundurowania M-51- jak i kurtki tak i spodnie,szyli też kurtki N3-B

    Zastanawiające jest to, że sami tylko raz załapali się na kontrakt szycia kurtki M65,  DSA 100-70-C-0646.(McM Baza danych) :)


    Faktycznie, utrzymanie fabryki której produkcja skupiała się wyłącznie na zamówieniach rządowych dla wojska bez produkcji komercyjnej było naprawdę dużym wyzwaniem by firma prosperowała zwłaszcza, jak nie ma konfliktów zbrojnych czy wojen!

    Southern Athletic Company w latach 70" chyba zakończył swój ,,romans,, z wojskiem :(


    McM Andrzej! Ta Twoja kurtka to naprawdę ,,rodzynek,, wśród kurtek M65!

    Też ją trzymasz w sejfie? :-)



    Dziś przez przypadek trafiłem na kurtkę woodland uszytą przez firmę  Cavalier Clothes Inc- nie słyszałem o takiej
    !

    image


    I druga firma College Street Camouflage Inc.  1990 ?,ale ta chyba wydaje się być kopią!!!?
    image


  • Andrzej, wcześniej nie wiedziałem, że był taki kontraktor. Poszperałem w internecie i znalazłem informację, że firma została założona w 1973 roku i pochodzi z... Jamajki. Jamaica to dzielnica w gminie Queens w Nowym Jorku.


    Oprócz kurtek M-65 woodland produkcji Winfielda i Goldena miałem jeszcze kurtkę wykonaną przez Centre Manufacturing Company (rocznik 1990). Mocna kurtka:


    image 


    College Street Camouflage to kopia.

  • McM Andrzej!
    Jeszcze jedna ,,podejrzana,,Intrcon Apparell Corp. ,, Rocznik 1967 ,wczesne wydanie kurtki M65,,(tylko tyle w opisie)
    Ta wydaje sie być lub nie być kontraktem !!!!
    :-?

    image
  • Andrzej, wymieniłem te emki w "Amerykańskiej kurtce wojskowej - rozwój i mit" na stronie 12 w przypisie 34. Na przełomie lat 60. i 70. Alpha utworzyła trzy spółki przeznaczone wyłącznie do sprzedaży odzieży komercyjnej: Dobbs Apparel, Intercon Apparel i Concord Industries. Po kilku latach - odpowiadając na rosnący popyt - cała komercyjna sprzedaż powróciła do Alphy i wtedy firma po raz pierwszy zdecydowała się poświęcić pewną część swojej mocy produkcyjnej na cele handlowe.


    Andrzej, jeżeli powiem, że podwykonawcą kontraktu DSA100-75-C-1200 dla Cherokee Industries w Alabamie była firma Winfield Mfg. Co. z Mississippi, to czy poniższe zdjęcia będą na to przekonywującym dowodem? Jak myślisz?


    imageimageimage


     

  • To nie są zdjęcia z Allegro, gdzie kiedyś sprzedawano karton fabrycznie nowych Emek?
  • Nie mam pojęcia.
  • Andrzej!
    A jak było z tym podwykonawcą w kontrakcie Alphy w 79". Miała dwa ...0379 i ...2905-, który tak naprawdę ,,szył,, John Ownbey!?
    Gdzie to namierzyłeś?
    Pamiętasz jak pisaliśmy na ,,priva,, o tym materiale jak ,,brezent,, co wspominał Marek i dociekałem który to był rocznik 76" czy 79"!!!
    No i nie wytrzymałem i napisałem do Marka, 75% stawia na tą Alphe 79"....2905.
    Foty ,,zacne,, :)

    Pozdro
  • Andrzej. O tym subkontrakcie jest mowa na stronie 7 "Amerykańskiej kurtki wojskowej". Kontrakt na emkę M-65 DLA100-79-C-2905 opiewający na 129.545 kurtek Alpha uzyskała w lipcu 1979 roku z DSCP. Do kontraktu wniesiono w sierpniu poprawkę, przyznając Alphie zlecenie na dalsze 79.445 kurtek z rządowej rezerwy uruchamianej w razie potrzeby dla terenów ogarniętych wysokim bezrobociem. Ponieważ John Ownbey Company nie dostał wtedy rządowego kontraktu na emki i miał problem z utrzymaniem zatrudnienia, Alpha Industries pośpieszyła mu z pomocą w postaci subkontraktu (Alpha otrzymała na to pozwolenie DPSC) na 46.680 kurtek. Obie firmy wspierały się wzajemnie w ramach tak zwanej Konfederacji Wynna i w przeszłości John Ownbey Company ratowało Alphę z opresji, przydzielając jej subkontrakt na lotniczą kurtkę MA-1. Informacje te znalazłem w książce Alana D. Cirkera "The Alpha Story".


    O kurtce jak z brezentu słyszałem od Marka. Mnie powiedział, że to była Alpha z 1976 roku. Pamiętam, bo zdziwiłem się, gdyż moja Alpha z 76 wcale "żelazna" nie była.


     

  • Wyszperałem dziś w ,,Błękitnej Pustce,, taki oto opis:

    ,,Alpha Industreis realizując umowy dla departamentu obrony USA zawsze
    miała nadwyżkę materiałową. Z materiału tego była kontynuowana
    produkcja odzieży, która następnie była kierowana do sklepów
    . Jednak
    partia będąca nadwyżką musiała być odróżniona od tych, które były
    kierowane do wojska.Opracowano specjalne etykiety na których umieszczano czarne paski.
    Partia odzieży dla wojsk posiadała etykiety z jednym czarnym paskiem,
    zaś partia nadwyżek trzy. I ta właśnie etykieta była jedyną różnicą pomiędzy tymi dwiema partiami wyprodukowanymi przez Alpha Industries.Charakterystyczną cechą jaka odróżniała Alpha Industries od innych
    marek to zachowanie jakości produktu nie zależnie od przeznaczenia.
    Zarówno asortyment wojskowy jak i ten dostępny dla cywilów posiadał tą
    samą jakość i niezawodność materiału ,,

    Oczywiście jeśli tu mowa o różnicy między tymi dwoma partiami odzieży (wojskowa i cywilna) M65 to chodzi tylko i wyłącznie o ,,stare Alphy,, produkowane jeszcze w USA w latach 70" i 80".

    McM Andrzej!
    Czy w książce Alana Cirkera jest jakaś wzmianka ,kiedy pierwsza partia cywilnych kurtek M65 została wypuszczona na rynek komercyjny, jakaś data ?
    No i może coś na temat przybliżonej ilości wyprodukowanej ilości kurtek M65?.

    Można znaleźć w necie notkę o ilości ok 40mln sztuk, tylko ta ilość raczej mówi o wszystkich kurtkach wyprodukowanych przez Alphę a nie tylko M65!
    Mogę się mylić .
  • Cavalier Clothes Inc. dodane w artykule do listy producentów M-ek :)


  • =D> Oki
  • Pierwsze cywilne emki Alpha wypuściła w latach 60. Produkcję na rynek cywilny rozpoczęła na serio w latach 70. Rozwinęła ją następnie w latach 80. Początkowo na produkcję komercyjną wykorzystywano wolną moc produkcyjną - jak pisze Alan D. Cirker - w przerwach między końcem realizacji kontraktu i początkiem nowego zlecenia. Co rozumie pod pojęciem "wolna moc produkcyjna", nie wyjaśnia. Trzeba pamiętać, że producent miał obowiązek rozliczyć koszty zużycia tkaniny będącej własnością rządową i dostarczaną kontraktorowi przez DPSC.


    W roku 1979 sama Alpha (z niewielką pomocą przyjaciół z Johna Ownbeya Company) wyprodukowała na jednym kontrakcie (był jeszcze drugi) 208.990 kurtek M-65. Przypuśmy, że Alpha wspólnie z So-Sew Styles uszyły w 1979 roku około 0,5 mln emek M-65. Przyjmijmy tę liczbę za wartość średnią i pomnóżmy przez 25 lat (1966-1991), w ciągu których wytwarzano kurtki M-65 OG-107. Daje to 12,5 mln sztuk. To bardzo prymitywny szacunek. Należałoby odwołać się do jakichś dokumentów lub liczebności wojska w tamtych latach. 

  • Witajcie. Do głowy by nie przyszło, że jest tylu zorganizowanych miłośników M-ki. Nie dowiedziałbym się gdyby nie posypał mi się suwak w mojej 12 letniej M-65. : Przerwał się materiał na dole przy elemencie który wkłada się do zamka. Co robić? Jest szansa dokupić oryginał. Ewentualnie gdzie szukać jakiegoś zamiennika. Tragedia w rodzinie. :( Będę wdzieczny za rady i sugestiw. Pozdrawiam.
  • Witaj :)
    Częsta awaria. Ja z tego powodu musiałem wymieniać zamek w jednej ze swoich M-ek. Niestety, już tu takie sytuacje były na forum i niestety, musisz się nastawić, że jeśli się nie trafi łut szczęścia i ktoś nie będzie miał przypadkiem zbędnego zamka do "przeszczepu", to możesz nie znaleźć takiego.
    Ktoś już tu próbował szukać nawet w polskim przedstawicielstwie YKK zamiennika metalowego, ale ponoć nawet nie umieli (albo nie chcieli) na podstawie podanych parametrów i wymiarów, znaleźć takiego zamiennika w swojej ofercie.
    Ciężka sprawa :)
  • McM Andrzej!
    Dzięki za wyczerpujące wiadomości
    !

    =D>



    ~ dominik! zostaje zrobić ,,przeszczep,, wypatrzeć gdzieś ,,zcioraną,, kurtkę za małą kasę jak ta http://allegro.pl/kurtka-m65-woodland-kontrakt-roz-l-l-i1884724813.html i szukać dobrego krawca :-) -oczywiście jeśli ta kurtka ma mosiężny zamek!!!


    Jeśli Cię stać to można tak np srebro :)
    http://www.mash-japan.co.jp/oversea/cgi-bin/prd-eng.cgi?itemno=95-03-6010&ck=
    A tu masz nici
    http://www.mash-japan.co.jp/oversea/cgi-bin/prd-eng.cgi?itemno=95-11-4110&ck=

    Żartuje :)
  • Tak naprawdę, jeśli ktoś umie się piąte przez dziesiąte obchodzić z maszyną do szycia, tak ja ja na przykład, albo mama / siostra / małżonka / kochanka / sąsiadka (itp.), to nie trzeba dawać do krawca, da się to zrobić we własnym zakresie, tak jak ja zrobiłem swego czasu.

    Największy problem do pokonania to dostać zamek ;)
  • Ehh to mnie nie pocieszyliscie. Srebra nie wszyje ;) plastik to nie ta bajka wiec chyba faktycznie pozostaje szukac czegos do wyprucia. Czasu bede mial bo wczoraj kupilem taka sama nowa kurtke. ;)

    Kupilem ta

    http://allegro.pl/show_item.php?item=1892369328

    poza zamkami ktore mam alphy ta jest identyczna.

    Jeszcze pytanie dodatkowe. Czy suwaki maja taka sama dlugosc niezaleznie od rozmiaru kurtki?

    Co to jest ten kaptur zimowy? W kurtce doszukalem sie 2 dziurek tak jak by na dopiecie czegos zewnetrznego. Uzywa ktos?

    Od Admina: edytujemy posty, unikamy pisania jednego po drugim ;)
  • Kaptur zimowy pochodzi od parki M65, można go dopiąć do kurtki. Ja nie używam, nawet nie mam zamiaru kupować.

    Tak to wygląda:

    image
    A tak przy kurtce:
    image

    Rysunek poglądowy:
    image
    Zamocowany do Parki M65:
    image
  • Wygląda konkretnie. Dzięki za fotki. Googlalem i nie znalazłem. Ja chyba będę zadowolony. Okres zimowy wiąże się u mnie z intensywnym wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Łysa głowa przy -20 źle znosi zimno. ;)
  • Jeśli tak, a nie jesteś lubicielem czapek typu "uszanka", to ten kaptur jest właśnie dla Ciebie. On jest ocieplony od środka dodatkowo, więc możesz mieć pewność, że ochroni Ci głowę od najgorszych zawieruch.
    Jedynym jego minusem jest to, że wygląda się w nim jak bezzębny mors :D
  • Przykład subkontraktu: emka M-65 woodland Goldena z 1986 roku z zamieszczoną na metce informacją, że faktycznym producentem (manufacturer), czyli podwykonawcą, jest inna firma, w tym wypadku Alpha. Można również spotkać kurtki M-65 woodland z rocznika 1986, których kontraktorem była Alpha, a subkontraktorem (podwykonawcą) - So-Sew Styles. W emkach oliwkowych M-65 nie praktykowano umieszczania na metce danych, kto jest podwykonawcą.


    image


     

  • ~McMurphy Andrzej! Bardzo ciekawa metka,nigdy takiej nie widziałem,może dlatego że nie zwracałem uwagi na woodlandy! -kiedyś.

     Widać też błąd w druku metki STOCK NO. obok poprawiony -stempel



    ~dominik. W moich kurtkach Alpha kontrakt 78" 134 ząbki przy długości Long,a cywilna ,,stara Alpha,, przy długości Regular też 134 ząbki,                          (+- 1ząbek)
    liczyłem tylko raz!

    Kurtka ładna :) ,chyba produkcja US, bo w Chinach już chyba nie wszywali  zamków SCOVILL.
    Masz białą metkę w prawej dolnej kieszeni z napisem Made in USA ?

    Pozdro


  • McM, mam to samo zdjęcie metki na swoim kompie, hehe :D

    A tutaj kolejne przykłady metek, na których umieszczano podwykonawcę:

    image
    image
  • Lobo47: Kurtka w drodze. Jeszcze nie mam w rękach. Też 134 naliczyłem w rozmiarze M. Dzięki za informację.
  • dominik ,Ja osobiście za cywila nie dałbym 450zł.
  • To i ja się pochwalę, że kupiłem kurtkę wyprodukowaną przez Johna Ownbeya (DSA100-72-C-1733) - jest fantastyczna :). Wrzucę zdjęcia po przyszłym weekendzie, kiedy dorwę jakiś aparat. Pomyśleć, że jeszcze z miesiąc, dwa temu poważnie zastanawiałem się nad kupnem Helikona... :)


  • Firmy z Knoxville, partnerzy z Konfederacji Wynna. Z lewej: Alpha (81), kupiona na ebayu od sgt. hulki, z prawej: John Ownbey (81) znaleziony w demobilu (wchodzisz: jest!).


     


     imageimage

  • McMurphy!Andrzej
    Na tej stronie http://tiny.pl/h1jl9 jest kilka ciekawych kurtek które są do >zweryfikowania< jako potencjalne nowe kontrakty do Twojej ,,Bazy danych,,
    Przynajmniej jeden kontrakt DLA 100-80-C-2525 wydaje się być wiarygodny, bo dwa pozostałe mają jakiś błąd w opisie prefiksa DSA 100-85-C8279 i
    DSA 100-85-C-4400. W tym roku to raczej powinno być DLA( Defense Logistic Agency) a nie DSA(Defense Supply Agency).Może tylko błąd w prefiksie,sprawdzałem kilka innych ,są w bazie :)
    Sprawdzić można! Szkoda tylko, że opis kurtek jest dość powierzchowny i z jednym zdjęciem kurtki bez metki :( .
    Pozycje kurtek (artikielnummer  CG016, CG057, CG059 )

    Pozdro
  • Dzięki za info :)
  • To zdjęcie Alphy DSA 100-67-C-4426 zostało zamieszczone w książce Alana D. Cirkera "The Alpha Story" (fotografie: Jerome DeJesus i Charlene Prosser). Dlaczego nie sfotografowano Alphy z tamtego okresu zachowanej w nienaruszonym stanie? Przecież są takie egzemplarze. Myślę, że autorzy, chcieli uchwycić upływ czasu i przekazać wiadomość, że kurtka przetrwała, mimo iż smagały ją wichry historii.


     


    image


  • McMurphy

    Andrzej,jutro w godzinach wieczornych ,postaram sie zrobić zdjęcia kurtki o której dzisiaj telefonicznie rozmawialiśmy ,i wyśle na priv
  • 7P7: Cena jak cena. Nie ma dramatu. W takiej samej kurtce przechodziłem 12 lat. Droższą (kilkakrotnie) kupiłem tylko na motocykl ale to inna bajka. Na allegro "dominująca" firma sprzedaje m65ki nawet po 800pln - to już jest imho przegięcie.
    http://allegro.pl/kurtka-m65-alpha-industries-oryginal-kontrakt-xxl-i1887380288.html
  • image


    Charlene Prosser odpowiada w firmie Alpha za projekty graficzne i zdjęcia. Z szczególnością dba o szczegóły!!!!!!.Jej dziełem jest właśnie projekt graficzny książki  Alana D. Cirkera "The Alpha Story".
    ~,, uchwycić upływ czasu i przekazać wiadomość, że kurtka przetrwała,, Jak myślisz Andrzej, te czerwone plamy na kurtce to farba czy krew?
    Ta kurtka mogła zaliczyć Vietnam!
  • dominik-Tylko,że to są kopie:)Niekontraktowe.Kilku napaleńców już je kupiło:)Lobo47 na tej kurtce to na pewno jest krew.Jakiś żołnierz niósł rannego przerzuconego przez ramię i krew została.Następnie żołnierz ten zostawił sobie tę kurtkę z juchą na pamiątkę.
  • 7P7 - A mogli poczytać forum m65.org.pl albo ngt.pl :D
  • Jak na krew, to nie za jasne trochę są te plamy? Na moje oko zaschnięta krew trochę ciemniej powinna wyglądać, ale ja tam biegłym sądowym nie jestem :D
  • McMurphy! Moim marzeniem był kiedyś Canon AE-1 i do dziś czasami śledzę aukcje z tymi aparatami, kusi mnie żeby go kupić.                                  Powiadasz Nikon FM2,mam chyba z 50 zdjęć  i różnych wiadomości na starym laptopie  o tym aparacie jest ,,cudny,, rewelacyjna migawka o bardzo krótkim czasie otwarcia ,ale tylko czarny :) , tak jakoś bardziej mi do Nikona pasuje.W latach 80 ten aparat był marzeniem każdego fotografa!
    Ból po stracie ulubionego przedmiotu jest nie do opisania, PARKER 51 pióro wieczne to była tragedia!!!!!!!!!!!!! 
    Z tą przemianą i modernizacją u mnie jest jakoś na odwrót, nie ulegam :) . Ostatnio nabyłem dwa kołowrotki Mitchell 300 z lat 70",kostkę Rubika (oryginalna) , no i piękną kurtkę "kontraktową" ALPHĘ z 78" :) :) :) ,niezmienione takie jak je wyprodukowano!!!!! . Jak długo to potrwa?. Chyba długo :)
     

    Pozdro
  • McMurphy Andrzej!
     Patrząc na zdjęcie które ,,wrzuciłeś,, na forum, pana Marka Perepeczko zastanawiam się, jaki rozmiar nosił On kurtkę?
    To był przecież kawał  chłopa :). Może wiesz?.Zdjęcie jest super!!!

    Pozdro
  • Tłumaczone z japońskiego :)

    Pagony i Zamki  w
    kurtkach M65

    ,,Początkowe pierwsze serie wyprodukowane w 1966r były
    pozbawione pagonów, ponieważ pierwotnie były przeznaczone do noszenia na bluzę polową z dystynkcją ,stopniem….

    Zamki aluminiowe wykorzystywane w kurtkach do 1971r (pierwsze
    serie) zostały zastąpione przez zamki mosiężne ponieważ było zgłaszane bardzo
    dużo awarii miękkiego metalu jakim było aluminium.W trudnych warunkach bojowych i atmosferycznych dochodziło do problemów
    z trwałością, otwieraniem i utlenianiem się aluminium
    ………..W połowie lat 80 zamek mosiężny został także zastąpiony
    przez zamek plastikowy ze względu na słabą
    odporność na korozję w środowiskach podatnych na działanie soli
    (NAVY i MARINE
    CORPS) oraz zmniejszenie masy kurtki…. ,,

    Zastanawia mnie to, teraz, jeśli mowa o suwakach malowanych na zielono.Czy nie były one malowane, tylko dlatego
    ,żeby zabezpieczyć stop metalu z jakiego został zrobiony przed korozją i
    wpływem złych warunków atmosferycznych na jego działanie,pracę ? !!!  

  • Lobo47: Andrzej, tylko w bezimiennych DSA 100-67-C-0653 i DSA 100-67-C-0669 występują maszynki zamka Talon pomalowane farbą na kolor zielony. Oto kurtka Rolane Sportswear Inc. DSA 100-67-C-3536 z zamkiem Talon. Niestety, nie pomalowanym na zielono. :-)


     image


     


     

  • Witam.Jestem tutaj nowy ,chcę kupić kurtkę M65.Mój rozmiar to Small Regular jest na allegro kontraktowa oliwka ale drogo 500zł.Proszę o poradę
    czy jest warta kupna?Może ktoś ma namiary na kupno atrakcyjniejszych egzemplarzy np Alphy rozmiar SR w atrakcyjniejszej cenie .Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam zibi74.
  • Na allegro

    kozik-m72, Lukabest

    oni mają na pewno, godne polecenia kurtki. Jaka to kurtka bo na chwilę obecną nie widzę nic w twoim poście. 500zł za SR to już za dużo i czekaj cierpliwie, albo masz do wyboru jeszcze ebaya i tam szukać jak masz parcie na kurtkę.

  • 299zł to jest bdb cena.Taniej to tylko Helikon,mil-tec,surplus lub MFH:)
  • Nie no SR można spokojnie kupić poniżej 200. :-) Kiedyś właśnie Cherokee '75 z podpinką były po 199, a bez po 170 bodajże.
  • Dziękuje!Ta kurtka jest na allegro ubrania kurtki;Cherokee Industries z1975r nr.auk.19036180051,ale już widać że ktoś chciał zarobić na niewiedzy.Będę  się kontaktował z wyżej wymienionymi sprzedawcami czy mają rozmiar SR,a także jestem zainteresowany tą za 299. dylemat.Na razie mam czarną Alpha MR
    cywilna z podpinką kupiona w Pentagonie 680zł widać przepłaciłem,trochę duża.Dopiero po przeczytaniu artykułu o M65 i wpisów na tym forum trochę zaczynam się orientować w sprawie M65.Teraz czas na Kultową oliwkę M65.Dziękuje za pomoc na pewno skorzystam! zibi74
  • "Shooter  Nie no SR można spokojnie kupić poniżej 200. Kiedyś właśnie Cherokee '75 z podpinką były po 199, a bez po 170 bodajże."
    Właśnie,kiedyś!:)Czyli trzeba teraz by kilka miesięcy szukać,a może będzie gdzieś tanie?:)

  • Przepłaciłeś  za tą alphe to mało powiedziane, jakość ta samo co helikon, więc spokojnie mógłbyś mieć 3 kurtki kontraktowe w kamuflażu dwie i jedną kontraktową w oliwce