Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
NAM'owe - sorty mundurowe, stare i nowe z czasów wojny wietnamskiej i nie tylko
  • Wardog: jeżeli jest tak jak sprzedający pisze, że kontakt z 67-go roku, to nie może być 4rd pattern, chyba, że on się myli a Ty masz rację, ja nie mam bladego pojęcia, chociaż nie widzę klinów w rękawach, to może Ty masz rację.
  • a proste :) 3rd to przejscie miedzy 2 a 4 typem więc patrz kieszenie przede wszystkim bo klin w rękawach miały nawet rip stopy z 68 roku , ale tak zwany yoke na plecach to juz ostateczny wariant czyli ostatnia popelina z takimi prostymi przeszyciami w kieszeniach jak popełnił bląd moore w swojej kopi wcześniejszych typów, tylko kieszonka na długopis w lewej i prawej bo w rip stop już tylko w lewej  , czyli ostatnia popelinowa przed ripem która to była szyta jak naj dostępny rip stop na ebay widzę mnóstwo kosmicznych opisów nawet teraz jest bluza z 70 roku z naszywką 1 dywizji piechoty , no cóż nie ma mocy żeby kontrakt z 70 trafił do namu , pomijajac ze ta sie wycofała na początku 70 roku ale ludzie biją , ogo , podpieram to 20 letnim stażem, zbiorami i nietuzinkową biblioteczką , a opisy na ebay równają się + często wikipedia.

    a i zapomniałem a w edytuj nie mogę no 2 i 3 typ to 65 66 rok więc 4 typ jak najnormalniej 67 b o w 68 juz rip wchodził, nie chcę tu mędrkować ale dudes from US niezbyt są mocni w tym co piszą jeśli nie wiedzą
    Sklejone, próbowałeś czyścić ciasteczka może w tym tkwi problem z edycją postów. 
  • Wardog: kolego, należą się Tobie przeprosiny,widzę poza tym, że masz pokaźną kolekcję bluz z okresu wietnamskiego i nie mniej wiadomości i wiedzy na ten temat. Tylko pogratulować. =D>
    Znalazłem gdzieś na forum blzuzę TCU w kamuflażu ERDL, i tutaj ciekawostka, przód i tył uszyte z ERDL green a rękawy z ERDL brown.
    image
    podobno ta "niewielka" pomyłka jest zasługą Richard Wynn Enterprises w kontrakcie DSA 100-69-C-2662
    W kilku kontraktach z lat 69 i 70, kilka firm szyło w jednym kontrakcie bluzy z obydwu odcieni ERDL: zielonego i brązowego, stąd być może ta pomyłka.
    Wprowadzenie 2 odcieni dominujących trochę namieszało w firmie RWE, tutaj klapka kieszeni w ERDL brown reszta w ERDL green ten sam kontrakt.
    image

  • Dzięki ogo za miłe słowa :) poniżej przedstawię kwestie tcu


    T.C.U. I. Typ


    Kurtka i spodnie uszyte z popelinowej bawełny, wszystkie guziki prócz tych w rozporku oraz zapinających kurtkę są odkryte ,wszystkie szwy podwójne tak zwane francuskie.
    Kurtka posiada naszyte pagony , na wysokości talii z tyłu dwa ściągacze regulowane dwoma guzikami ,wewnątrz górnych kieszeni mała kieszonka na długopis , posiada ucho wieszaka oraz wewnętrzną patkę zapinaną na dwa guziki co w kombinacji zapięcia miało utrudniać przedostawanie się insektów po mundur , przeszycia kieszeni pod guzikami SA wykonane charakterystycznym łukiem , rękawy posiadają w mankietach klinowe wstawki .
    Spodnie posiadają ściągacze w pasie regulowane za pomocą dwóch guzików , przednie kieszenie posiadają wlot usytuowany równolegle do szwu spodni co było problematyczne w kwestii swobodnego wsuwania do nich dłoni .w rozporku wszyta trójkątna klapka która miała takie samo zadanie jak klapa w kurtce.
    W kieszeniach udowych  Cargo Pockets rozwiązanie ze spodni M 1951 , troki , które miały służyć do unieruchamiania większej ilości przedmiotów w kieszeniach , poprzez przewiązanie kieszeni wokół uda i zawiązanie za szlufkę  wszytą w kroku .
    Charakterystyczna zaszewka miedzy pasem spodni a kieszenią na wysokości połowy długości kieszeni jednej i drugiej z tyłu spodni to trwało Az do III typu

    T.C.U. II. Typ

    Kurtka i spodnie uszyte z popelinowej bawełny , zniknęły odkryte guziki zostało to zweryfikowane przez wiecznie zaczepiająca się roślinność.
    Wszystkie zapięcia na guziki , wszystkie szwy w dalszym ciągi podwójne.
    Kurtka w dalszym ciągu posiada pagony , wewnętrzną klapkę i ucho wieszaka , dwie kieszonki na długopisy , tylne ściągacze i kliny w rękawach oraz przeszycia po łuku  wszystkie guziki natomiast zakryte  .
    Spodnie , poprawiono wlot do przednich kieszeni ,robiąc go pod ukosem co poprawiło komfort wsuwania dłoni , zrezygnowano z trójkątnej klapki w rozporku oraz taśm w kieszeniach Cargo , ściągacze zastąpiono ściągaczami z taśmy bawełnianej regulowanej metalowymi sprzączkami .

    T.C.U. III. Typ

    Kurtka i spodnie uszyte z popelinowej bawełny.
    Kurtka ,zniknęły pagony , wewnętrzna klapka , przeszycia dwie kieszonki na długopisy oraz kliny w rękawach ucho wieszaka są nadal
    Spodnie bez zmian


    T.C.U. IV. Typ

    Kurtka i spodnie uszyte z popelinowej bawełny
    Kurtka ,przeszycia na kieszeniach pod guzikami mają już prosty ścieg , na plecach dodano wzmocnienie , dwie kieszonki na długopisy , kliny w rękawach oraz ucho są nadal
    Spodnie bez zmian , niektórzy producenci zastępują guziki suwakiem

    T.C.U. V. Typ


    Kurtka i spodnie uszyte z popelinowej bawełny RIP STOP
    Kurtka ,pierwsze wersje z 68 roku posiadają jeszcze wstawki klinowe w rękawach oraz podwójne szwy , późniejsze aż do końca produkcji już nie , jedna kieszonka na długopis
    Spodnie ,wszystkie zapinane na suwak.

  • Był temat i były fotki....ale gdzieś je już wcieło :(
    Chodziło o "tygrys w rip stopie"
  • Lobo , kolego tygrysy w rip stopie to bajka po wojenna ,a w tym kroju wręcz naganna może to być tez produkt współczesny jakie to lubią szyć w Azji J dla mnie cena za duza o jakieś 175 $ J, Piotrze zajrzałem dziś do Pana Johnsona i w kwesti twojej przyszłej bluzy muszę Cię rozczarować , jako iż jest to ostatni z 12 modeli bluz a został przez niego sklasyfikowany pod takim numerem N2B-EXP-3P2 , co daje nam N non cuff  type sleeves, 2B two buttons Total upon each pockets , 3P 3 pockets Total upon this garment, 2 this garment’s 2nd poczet contains 2 buttons i dalej Thread construction Green :Advisor’s type Dense Black :Late war , Heavy-weight ,Dense , tak wiec Twoja nie powinna mieć mankietów i klinów ;)

  • myślałem że C2B-EXP-3P1 - tylko że ma dwa guziki na rękawie z modelu tcu1 błyszczące :)

    a tu spodnie nam era :)

    image

    pozdrawiam
    Lobo w mundurach Tiger Stripe nie ma raczej metek, są jedynie pieczątki :)

  • A ja znalazłem ciekawe TCU OG107 z popeliny, zamiast metek... stempel
    image
    image
  • ogo Piotrek
    Bardzo ciekawa bluza , wielkie te kieszenie :)
  • Ziomek/Piotrze: ...wielkie, bo mały rozmiar :), ale ciekawa, nigdy nie widziałem stempli na TCU.
  • Ziomeczku jak by to był C2B to wtedy jak najbardziej prawidłowościa by były mankieciki , ale to 1 na końcu automatycznie wyklucza dwa guziki na kieszonce rękawa :) i jak wcześnij pisałem ,nie stosowano guzików takich jak w TCU
    ogo , faktycznie ciekawostka ciekawe jak z instruction label :D , choć w koszuli mam stempel to tam takowej nie ma ale na sleepeng bag cover z lat 50 mam stempel , i jest też występlowana piekna instrukcja
  • Tiger gold
    image
    8-X
  • ogo2: W takiej samej koszuli jak ta:
    http://i.ebayimg.com/t/VINTAGE-VIETNAM-ERA-ARMY-TROPICAL-COMBAT-JACKET-1967-/00/s/MTYwMFgxMjAw/$T2eC16JHJHIE9nysd6ewBP7Q8ZJ4j!~~60_57.JPG
    lub podobnej widziałem dziś gościa na rowerze. Miał na ramionach dwie naszywki, z lewej strony taką: http://www.specopstactical.com/images/1532_1ST_CAVALRY_PATCH.jpg, z prawej chyba taką: http://pocomilitary.com/catalog/images/Canada Military Surplus Tactical Camo 474jj4.bmp
    Chciałem zrobić mu zdjęcie, ale za szybko przemknął :D Teraz pytanie z mojej strony: czy ktoś z tu obecnych wie jaka jest szansa na kupienie takiej lub podobnej, z patchami i jak kształtują się ceny?
  • Czołem andrus , z kupić z pachtami jest drogo , jeśli byłyby naszyte epokowo , na fotce widać bluze w IV typie czyli jeszcze popelinową , naszywki musiał sobie sam przyszyć , ta co pokazałeś z prawego rękawa to Special Forces i wedlug mnie wątpie by ktoś po combat tour w SF poszedł do 1st Cav , znaczy z kawalerii przedzej byś poszedł do syfów , niz od nich do kawlreii , na dzień dzisiejszy polować trzeba na okazje , wczoraj mi sie skończyla taka bluza w sajzie med long na ebay za 28 $, pytanie jakiego sajzu szukasz , a naszywki to samemu trzeba naszyć, problem w tym że dobre też kosztują :) , różnie bo róznie ale od nastu dolarów do kilkudziesięciu
  • Andrus: musisz polować, czasami fajne obszyte zielone bluzy TCU ma gościu z e-baya o nicku: sgt hulka, sam kupiłem od niego kilka emek M65, kiedyś miał TCU z naszywką 1st Cavalry, którą zamieściłem  kilka postów wyżej, kopia tej fotki poniżej.
    image

  • wardog, ogo2, dzięki za zaangażowanie :) Ciekawa sprawa: dzisiaj znowu miałem okazję mijać tego człowieka, a raczej on mnie, foto poniżej:image

    Jak widać, to nie jest wskazana przeze mnie wczoraj tropical combat jacket. Dopiero po zgraniu zdjęcia na komputer zauważyłem, że to koszula (wczoraj byłem przekonany, że miał całkiem podwinięte rękawy), do tego o zwykłym kroju i z innego materiału. Z tej strony nie widać naszywek, dzisiaj lepiej się przypatrzyłem i z całą pewnością mogę powiedzieć, że na lewym ramieniu miał taką:  http://www.specopstactical.com/images/1532_1ST_CAVALRY_PATCH.jpg. I teraz powstaje pytanie, czy widoczna powyżej koszula może mieć jakikolwiek militarny rodowód, bo doszycie patchy do oliwkowego czegoś jest zawsze możliwe :) Wychodzi na to, że wardog miałeś rację poddając w wątpliwość, aby  ktoś po combat tour w SF poszedł do 1st Cav :) Narobiłem zamieszania, cóż, w biegu trudno zidentyfikować wszystko poprawnie...
    Co do moich poszukiwań, to nie upieram się przy konkretnym wzorze i liczę się z przyszywaniem patchy na własną rękę.

    Mam nadzieję, że pan ze zdjęcia nie obrazi się o zamieszczenie tutaj foto z nim. Kto wie, może to jakiś użytkownik naszego forum... :D 

  • a no to mamy doczynienia z koszulą garnizonową czyli utylity OG 107 na moje oko wzór 3
    http://allegro.pl/nowa-koszula-garnizonowa-14-5-us-army-usmc-vietnam-i2488020198.html taka small regular , nigdy nie zrozumiem czemu logistyka us army zdecydowała się na taką rozmiarówkę w koszulach kołnierzyk x talia czyli 14,5 x 31 nijak to sie ma ale tak jest
    jeśli masz ochotę na kolorową naszywke cav to u Janka Siehieńczuka
    http://www.naszywkiwojskowe.pl/div.htm
    a jeśli na zgaszoną to u Darka Misztala
    najlepsze repro jakie widzialem za bardzo dobrą cenę do tego na oryginalnym twill'u
    http://www.demobil.pl/sklep/index.php?KOD=732&szukaj=&sk=6&nw=&pr=&strona=1
    P.S.
    aj ta vanilla nie taka vaniliowa jak ja malują , a teraz ma wogóle białe tło oliwkowe gdzieś znikneło , też tak macie ???
  • A tych koszul nie nosiło się wpuszczonych w spodnie? Tak jak nasze koszulobluze. Wtedy długość miała by mniejsze znaczenie. 

    A ja mam takie pytanie do znawców. Jakie umundurowanie obowiązywało w latach 1945-1981? Na razie jeśli dobrze szukałem to ustaliłem to:
     
    HBT
    * Utility Uniform wzór pierwszy (1952-?)
    * wzór drugi (1963-?)
    * wzór 3 (1964-?)
    * TCU wzór pierwszy (1963-?) (tylko Wietnam)
    * TCU wzór drugi (1964-?) (tylko Wietnam)
    * TCU wzór trzeci (1966-?) (tylko Wietnam)
  • no ba pewnie że tak , regulaminowo tak no ale Pan na rowerze nie musi hy hy
    hbt to sprawa drugo wojenna koszule były w trzech typach pierwszy to wzór z roku 47 proste patki w kieszeniach , drugi ma ścięte naroża patek a trzeci patki takie jak w EMkach wszystskie szyte z sateen cotton , wersje z połowy lat 70 sa już szyte z polycotton , charakterystyczne żółte metki
    wcześniej wymieniłem , sklasyfikowałem TCU tak że podlóg obserwacji i własnych eksponatów ustaliłem ze mozna śmiało mówić o 5 wariantach .
    Generalizując poza wypadkami w polu bo tam różnorodność była ogromna jak i łączenie poszczególnych modeli itd, itp to w USA w jednostce obowiązywał UTYLITY UNIFORM OG107 , lub M 51 a później M 65 jako cold weather system , no i wełniana koszula
    temat z przedziału który Ciebie interesuje wyczerpujaco opisał Shelby Stanton w książce " US Army Uniforms of the Cold War 1948-1973
  • Czasem się z vanilką zdarzają siupy nie wyświetlające się, fotki inne kolory dublowane posty itd, nie wiem od czego to zależne, ale i tak jest nie źle ;)
  • Moja dopiero co nabyta TCU mint.
    image
    image

    Najwidoczniej nie do końca zrobiłeś, tak jak pisał Blatio
  • robie wszystko, krok po kroku (tak myślę), jak opisywał Blatio, a fotki nie wchodzą.
  • image

    image

    zrobiłem za ciebie :)
     SUPER Bluza , gdzie kupiłeś? 
  • no to z tak, A CLASS , lub army greenimageno i mi niespodzianke zrobił imagshack :D później ogarnę
  • ziomek_z_lasu, kupiłem w demobilu usarmy.
  • Witam
    Wardog - przepiękna A CLASS - SUPER!!
    **==
    mam pytanie do znawców :)
    Kupiłem tanio TCU POPELINKE i nie wiem co to za model chyba 2 pattern ale nie znam się dokładnie
    zdjęcia
    image

    image

    image

    image

    image

    image

    pozdrawiam
  • no proszę proszę Piotrze , to ja gratuluję 2nd pat. =D> no no no , z jebaja czy jaka inna okazja , aj dojrzałem , z allegro
  • z allegro stan MINT - pełno nitek
     :)))

  • Ziomek/Piotrze już Ci zazdroszczę ... fajna bluza.
    Ale okazuje się, że TCU 2nd pattern nie szyto wyłącznie z popeliny ale również z rip-stopu w roku 68 (pierwszy raz widzę taką), fotka pochodzi z aukcji sgt Hulki - raczej pewne źródło.
    http://www.ebay.com/itm/525th-Military-Intelligence-Group-Young-Lions-Tropical-Combat-Coat-Shirt-/150865371515?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232046e17b
    chociaż ten egzemplarz ma również cechy TCU późniejszego wzoru, jak np. proste przeszycia kieszeni.
  • Dzięki Piotrku :)
    No musimy poczekać na wardoga Darka bo on pewnie posiada wiedzę na ten temat :)
    Ja na jungle jackets nie znam się zbytnio ale ta też super (pewnie jakaś testowa wersja)- tylko cena pewnie dojdzie do ok 300 $ :(
    ostatnio na e-bay były fajne 1 pattern ale cena doszła do ok 200-250 $ a 2 pattern to podobno większy rarytas bo trudniej je znaleźć 




  • jest to bluza , z doszytymi pagonami , czasami stosowano taką taktykę :), no i jak rip stop bluza tak pagony z popeliny , choc widziałem raz pagony z rip stopu, niektórzy mieli zamiłowanie do tego rarytasu, zrozumiane kiedty ktos dorobił si combat leaderów , takich jak mam na A Class'ie, podczas konfliktu , różnorodność pomysłow jak i naprawde bardzo mocno rozwinięta gałąź krawiecka w namie , daje nam duzo takich ciekawostek
  • Witam wszystkich.

    To mój pierwszy post na tym forum, więc się krótko przedstawię. Błażej, lat 22. Mieszkam w Mogilnie, województwo kujawsko-pomorskie.
    Od pewnego czasu moje zamiłowanie militariami skierowałem na amerykańskie wojska w Wietnamie. Okazyjnie kupując ekwipunek i umundurowanie, w moje ręce wpadły spodnie, o których chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej, bo przy obecnym poziomie wiedzy są dla mnie zagadką.
    Metka głosi:
    TROUSERS, HOT WEATHER,
    OG-107 CLASS 1
    DLA100-70-G9876
    100% COTTON POPLIN
    S.W.I.-U.S.A.
    RN 53788

    Jak odzyskam aparat, to postaram się o zdjęcia.

    Zdziwiło mnie to, że spodnie są bez siatki RIP-STOP.
    Regulacja w pasie z metalowymi klamrami, całość zapinana na guziki.

    Podróbka z fajną metką, czy jakiś rzeczywisty model spodni ?
    Pozdrawiam
  • Mile widziane zdjęcia
    Ale to nic dziwnego że są z popeliny bawełnianej 
    Wczesne modele mundurów TCU właśnie z tego materiału były :)
    ale ten numer kontraktu jakiś dziwny -
    a po numerze RN wynika że producent to 
     SELMA APPAREL CORP
    chyba cośs tu nie tak ale nie wiem dokładnie
    może koledzy coś dopowiedzą :)
  • imageimageimageimage
    image
    image
    image
    image

    Dodawanie zdjęć mi coś nie wychodzi, dlatego na razie muszę się poratować linkiem do galerii. Oto i spodnie. Co ciekawe, są nowe.

    Od Admina: dodawanie zdjęć nie wychodzi Ci, bo robisz je źle :P Posłuż się dokładnie instrukcją, która wisi na stronie głównej.
  • no cóz jesli posiadasz te spodnie to sie ciesz , jest to pierwszy rdf szyty na wzór tcu waśnie z popeliny , co różni ano patki na kieszeniach są już proste a w bluzie kieszenie proste miechowate jeszcze skośne ale z prostymi patkami , taką na alle sprzedał gość jako tcu za 149 pln jak sie uspokoi to wrzucę fotke bo k..... mnie bierze nieziemska
  • no tylko nsn w niej nie pasuje no i rok w kontrakcie bo tak z deka późno na taką warjację biorąc pod uwagę że rdf nie robiono tego juz w ostatcznej wersji
  • no coś nie idzie ze zdjęciami no dobra wymiękam to mnie po prostu przerasta
  • A wracając do moich spodni. W jakim okresie były one używane i na jaką skalę ?
  • niestety na znikomą skalę :) no i nie w namie , fajna sprawa dla kogoś kto poprostu zbiera us mundury , jeśli reko i wogóle na rozdmuchane okresy to raczzej no cóz masz fajne spodnie ale do bluzy tcu bym ich nie zakładał
  • http://img155.imageshack.us/img155/5906/class1rdf.jpg

    image

    Od Admina: proszę wrzucać zdjęcia za pomocą przycisku "Insert Image", z linkiem bezpośrednim, a nie linki do serwisu, na którym siedzą ;)
  • Dokładnie to co na Twoich zdjęciach.

    Do bluzy TCU nie miałem zamiaru ich zakładać, poza tym są na mnie za duże :)


  • Na zbieranie mundurowych unikatów, też się raczej u mnie nie zapowiada. Szkoda żeby spodnie leżały schowane w szafie, skoro mogą uzupełnić kogoś kolekcję i trafić na manekina. Jeśli ktoś chciałbym, żeby stały się jego własnością, to możemy się dogadać :)
  • Błażej: Bardzo fajnie, że podzielasz moje i kolegów z niniejszego blogu zainteresowania "zieloną - namowską" odzieżą, ale obawiam się, że to "fikcyjny" kontrakt, pisałem już na 2 stronie tego wątku o podobnych bluzach o kroju jak bluzy tzw. RDF, przypomnę tylko. że wg informacji ze skryptu Andrzeja (McM)
    o emce M65, dowiadujemy się, że kontrakty DLA na metkach widniały dopiero od
    1978 roku, wcześniej było DSA, znaczyło by to  mniej więcej, że w roku 70-tym nie mogło być kontraktu zaczynającego się na DLA. Poza tym, na którejś fotce z podanych wyżej linków kontrakt zaczyna się na DAL nawet nie DLA, coś tu nie gra... Ciekawe, że wszystkie te bluzy (moją również) uszyła tajemnicza firma S.W.I. chociaż numer RN 53788 wskazuje na Selma Apparel Corp., no i USA, nie występuje na  kontraktach, na cywilnych owszem.

    Ale wracając do twoich spodni, ja bym się tym za bardzo nie przejmował, jakby nie było, jesteś na razie właścicielem (być może następnym będzie ktoś z tego forum) całkiem ciekawych i fajnych spodni, podejrzewam, że mniej jest takich na rynku niż kontraktowych.

    UWAGA:
    Dla zainteresowanych, bazę bluz TCU (skrupulatnie przeze mnie utworzoną i ciągle uzupełnianą wg informacji z internetu, z metek bluz które posiadam w swojej kolekcji oraz podanych przez niektórych kolegów z forum)  przeniosłem na początek tego wątku, żeby nikt jej nie szukał po stronach, których ciągle przybywa.


  • Sprawdziłem dwie bluzy które posiadam. Jedna to kontrakt:

    DSA 100-69-C-1161, Macshore Classics,Inc.

    A druga...no właśnie:

    imagehttps://picasaweb.google.com/110989365260797330905/Pulpit?authkey=Gv1sRgCKLCorqX9Nv_5gE

    image
    image

    Odczytasz coś z tego ?

    Od Admina: Grrrr...! Proszę wrzucać BEZPOŚREDNIE linki do pojedynczych zdjęć przy użyciu przycisku "Insert Image", a nie linki do galerii! Instrukcja wrzucania zdjęć jest na stronie głównej.
  • Błażej: wygląda na to, że to też kontakt szyty na zlecenie DPSC, dzięki za info, umieściłem już ten kontrakt na liście (nowo dodane będą się świecić na zielono). Czy ma kliny w rękawach?
  • Jak na moje oko to nie ma.

    Ma natomiast inaczej zszywane rękawy niż w drugiej bluzie. Chociaż nie wiem czy to istotne.

    Jeśli masz pod ręką, to pokaż mi zdjęcie bluzy z klinami.
  • Właśnie takie szczegóły świadczą o oryginalności jak i o wersji bluzy, czy jest wcześniejsza czy późniejsza. TCU późniejszego typu też jeszcze szyto z popeliny, ale w mniejszych ilościach niż z rip-stopu, prawdopodobnie jak w większości podobnych sytuacji, wykorzystywano zgromadzone zapasy materiału.
    Ciekawe, bluza jest na moje oko uszyta z rip-stopu ale na metce podano tylko 100% cotton, dziwna sprawa.
  • Na razie nie znalazłem więcej różnic między bluzami.

    Jeśli chodzi o rodzaj szycia rękawów:

    Bluza pierwsza, ze znanym Ci kontraktem, rękaw ma zszywany poprzez nałożenie na siebie materiału 'krawędź w krawędź' i zszycie dwóch kawałków 'na lewej stronie', przez co nie widać szwów na wierzchu.
    Bluza druga ma zwyczajnie przyłożony materiał jeden na drugi i pociągnięte dwa szwy na wierzchu.
  • O różnicach w szyciu pisał wyżej kol. Wardog.