Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Zamki i napy w naszych M65 - porady - oferty - wymiana - problemy, etc.
  • PANOWIE NIECHAJ TO BĘDZIE  KĄCIK ZAMKÓW I NAP M65


    wiem , czasem poruszacie to w różnych punktach  forum - ale  sądzę  że  warto - nie  wiem kogo posadzicie  na  stolcu......?   SCOVILLA ....,GENERALA,..... SEVRALA........,RAPIDA.... TALONA czy YKK VISLON...............  niech to będzie ustronne  miejsce  dla  króla !


    zapraszam zatem wszystkich do ewentualnych wymian... porad....szeroko pojętej samopomocy ...której możliwe  chętnie  towarzyszyc  będą  jakieś  konkretne  oferty


    problemy z listwą lewą i prawą , z  maszynką itd ....używanie smaru zipper ease  ...zamki zapasowe ...słowem....... ZZZZZZ.............. ZZZZZZZ............... ZZZZZZZ.............


    TYLKO O ZAMKACH i NAPACH ! ! !

  • mam dwie kurtki m-ki

    zamek M51

    image

    zamek w M65

    image

    na razie  nie miałem problemów z zamkiem z M65 a M51 mam dopiero 2 dni

    :-)
  • wspaniały Talon - taśmy bez z arzutu ...Twoja m51 to który rocznik ?
  • napisane jest: CONTRACT QM (CTM)-3058 2 OCT. 1958 01-435-C-59
    to albo 1958 lub 1959 rok - tak mi się wydaje

  • Jeśli jesteśmy przy M51!
    Bardzo ciekawe,  nie omawiane tu na forum zamki firmy PRENTICE występujące w kurtkach M51.

    image
    image

    Blatio kiedyś napisał ,,Królowa Matka...,, wszystkich Emek, a to raczej będzie ,,Król Ojciec...,, zamków :)
    CONMAR on był pierwszy w M65!

    imageimageimage
    image
    imageimage

    O ile mnie pamięć nie myli w kurtce kontraktowej M65 DSA -67-C-0249 występował też  w kołnierzu złoty Conmar!

    image

    Fotka fabryki produkującej zamki Conmar

    image
    image
    image
  • Lobo, bardzo ciekawy materiał a propos Conmara!
    Tutaj po angielsku niewielka wzmianka o miejscu, gdzie w Nowym Jorku mieściła się fabryka zamków Serval (mam do tego szczególny sentyment, bo Servala mam w swojej pierwszej prawdziwej M-ce od Cherokee):

    http://forgotten-ny.com/2011/09/9297/

    Tutaj zaś na wyświetlonym po prawej zdjęciu, w tle można zobaczyć stojący jeszcze w 1975 budynek tejże fabryki (o ile materiał nie kłamie):
    http://tiny.pl/hj84w
  • Lobo47
    Rzadko spotykany "złoty" Conmar
    image
    image
  • ~Lobo 
    Ten zamek PRENTICE srebrny co wystawiłes zdjęcie poprostu jest PIĘKNY!!
    :D
    a co do złotego conmara w M65
    image

  • Groźna  ta  kurtka  od  Lukabesta !.........


    Lobo........ fantastyczne  zdjęcia i piękna  sylweta  fabryki ....ściany w  stylu  curtain wall....ładna  bryła .....


    ale  zamki piękne .......KING  CONMAR DZIERŻY  BERŁO  SREBRNE I  ZŁOTE !

  • SCOVILL kontrakt 82 Alpha industries........image

  • Patrząc chronologicznie na zamki, które pojawiają się w produkcji kurtek M65. Po CONMARACH I TALONACH na ,,pole walki,, wkracza RAPID :)

    image
    image
    image


    Marek Lukabest!
    Czy możesz potwierdzić, że złoty zamek Conmara występował już w kurtkach M51 z wczesnych lat produkcji -1952r ?
    Z którego roku jest ta kurtka, z tym złotym Conmarem co wrzuciłeś fotkę?

    Pozdro :)


  • Muszę sprawdzić, jaki zamek główny jest w moim ownbeyu z '72 - wydaje mi się, że nie ma żadnej sygnatury. Na kołnierzu jest General. :)
  • Lobo47


    Andrzej ,zdjęcia metek tej kurtki wrzucę jutro rano po powrocie do Krakowa.Ale to interesujący egzemplarz.Został kupiony od najblizszej rodziny weterana polskiego pochodzenia.Pozdrawiam

  • ~lukabest

    Marek,ciekawa historia tej kurtki!

    ~Kress

    Może to być GENERAL .Kolejny zamek po którego sięgają producenci kurtek M65 :)

    imageimage

    image
    image
    image
  • W M51 występowały jeszcze zamki CROWN
    image
    image
  • ~Ziomek
    Osobiście uważam, że zamki firmy CROWNjednymi z najładniejszych! Pomijając tu kurtki M51, parki M48, M51 w innych wyrobach dla wojska prezentowały się też świetnie. Największe ,,skupisko,, zamków CROWN jest chyba w kurtkach dla pilotów A2,B3,B6 ! Firma jest już dziś historią :(  Zakończyli chyba działalność w latach 60". Była jedną z pierwszych!

    Może Marek Lukabest coś nam powie :) .Czy w kurtkach skórzanych G1 też występowały zamki firmy Crown ?

    image


    imageimage

    image
    image

    Ten zamek to poezja! :)



  • I to się nazywa profesjonalne podejście do tematu:-)
    parka M51
    image
    image
    kurtka m51(1952)
    image
    a tu inny Talon (parka m51)
    image


  • Lobo47




    To są nadruki w kurtce M51 ,której zdjęcia wrzuciłem powyżej.Teraz zdjęcia innej mojej kurtki też ze złotym Conmaremimageimageimageimageimageimageimage
  • Lobo 47
    Andrzej ,jeżeli chodzi o G1,to kurtki ,które miałem lub jeszcze mam  należały do serii C,D i E, (roczniki od 1968) i posiadały zamki mosiężne General lub Scovill. Niestety miałem ich tylko dwadzieścia kilka.dlatego moja wiedza jest szczątkowa.Przypuszczam ,że perełki kolekcjonerskie, seria A i B mogą mieć zamki "srebrne",na przykład Irvin Foster (1961-1963). Ale to nie sa kurtki tak jak M65 które praktycznie wszystkie można kupić.To egzemplarze, które sa tylko w obrocie kolekcjonerskim,bo ceny zaczynają się od $600 .Natomiast rynek zalany jest reprodukcjami G1 takich  firm jak Top Gun, Aero, Eastman, Lost Worlds, czy Real McCoys .Tylko to są zupełnie inne kurtki,inna skóra,kołnierz i krój-dlatego nie mam żadnej wiedzy na temat zamków w tych kurtkach.Ostatnio zamówiłem trochę literatury na temat kurtek G1,A2 i B3 więc może za jakiś czas odpowiem dokładnie na twoje pytanie.Pozdrawiam Marek
  • Hej Marek!
    Dzięki za odpowiedź! Wiesz, ,,wciągną,, mnie ten temat- kurtki dla pilotów :) .Znalazłem ciekawą stronę o tych kurtkach http://moorecustom.com/jackets/Moore_Jackets_navy.htm Kojarzę już o co chodzi w tych >seriach< kurtek G1. No....,raczej w kurtkach G1 nie występowały zamki Crown,tyle.... się dowiedziałem . W pierwszych G1, królowały Talony i Conmary. Temat bardzo ciekawy :) , i literatury na pewno więcej niż na temat kurtek M43,51,65! .Pozdro Andrzej

    image  ;)


  • Hmm... jak wrócę do domu, to muszę spojrzeć na swoją G1 ;) Wydaje mi się, że zamek Talona tam jest :)
  • Jak czytam wasze posty o kurtkach G1 to sam bym sobie taką sprawił ale nie wiem czy nie zbankrutuje :-/
    Mam jeszcze pytanko jaki rozmiar Kurtki G1 odpowiada Medium Regular w M-kach??

  • witam Wszystkich !


     


    szukam  zamka Serval do Cherokee 75 - w stanie  bardzo dobrym - lub dobrym.... 


    może być  sama maszynka ! albo cały  zamek -  może  ktoś z  Was ma ?


    może wie u kogo szukać ?  


     - przez nieuwagę w  poniedziałek  zaczepiłem o główny uchwyt Servala ,jednym z  troków  plecaka - zamek  sie  rozformował ...rozszedł ...na  jjakieś  5mm........


    zaniosłem  servala   do  kaletnika  - który  na  zpaleczu (czego oczy moje  nie  widziały ) posłużył  sie  jakimiś  szczypcami - skutek  taki  że  niestety  piękny zamek stracił  kompletnie  charakter, przez zmianę położenia dwóch  równoległych osi  drutów i deformacje,  plus  ślady  po szczypcach.....wygląda koszmarnie !


    gdybym wiedział, jaki będzie  efekt ,tej  wołąjącej o  pomstę........ naprawy .........  hah !........... zaniósłbym zamek  do  złotnika !


    pozdrawiam


     


    ps. wszczynając temat  tylko  o zamkach nie  przypuszczałem że sam  będę tak szybko potrzebował pomocy , ale  przyznaję może warto abyśmy tu  dzielili sie  też poradami , namiarami na ewentualnych  dostawców, wszelką  pomocą ... 


     


     


     

  • Lobo47

    ~Andrzej,właśnie wczoraj dostałem pierwszą książkę z kilku zamówionych.W tej jest historia A2 i G1 ,od lat 40-tych do dzisiejszych reprodukcji.Może wkrótce ,napiszę Ci coś o zamkach.

    ~ziomek_z_lasu

    Generalnie medium regular w M65 odpowiada rozmiar 42 lub 44, w zależności od kontraktora. Ale trzeba pamietać ,że G1 to kurtka dopasowana do sylwetki,nie może być za duża i za długa bo wtedy wygląda jak reprodukcja marnej jakości.Akurat w twoim przypadku nie ma problemu z doborem rozmiaru



    Blatio
    Napisz coś więcej o swojej G1.Jaki kolor futra,odcień skóry,rodzaj podszewki,kontaktor i zamek oczywiście.Pozdrawiam
  • ~Blatio
    Napisz coś więcej o swojej G1.Interesowałby mnie kolor futra ,odcień skóry,kontraktor ,typ guzików,i zamek oczywiście...
  • Ok, jak tylko wrócę w niedzielę do domu :) Z tego co pamiętam, to chyba nie jest kontrakt jako taki, ale producentem jest na pewno Cooper Sportswear. Rozmiar określony jako 48 (albo 46...? Nie pamiętam - sprawdzę). Futro na kołnierzu ciemnobrązowe, naszywki nie pamiętam jakie, wrzucę foty po powrocie do domu :)
  • ~Blatio
    Dzieki.Tylko nie znam pojęcia :"to chyba nie kontrakt jako taki."Albo kontrakt albo wersja cywilna.Jest to możliwe,ponieważ Cooper Sportswear miał kontrakt dla wojska w latach 1989-1996,ale produkował podobnie jak  Cockpit USA,  Orchard M/C, Schott and Excelled na rynek cywilny.Zresztą  od 2010 Orchard M / C wciąż sprzedaje  z oznaczeniem 1986 MIL kurtki dla ogółu społeczeństwa.Jest to wszystko nowa produkcja głównie skóra bydlęca,sztuczne futro  ale trafia sie skóra kozia tak jak we wzorcu.Pozdrawiam
  • No to będzie wersja cywilna. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba gdzieś na metce było "goat skin", więc koza, jak już. Ale muszę to potwierdzić jak wrócę.
  • No i mieliśmy Conmary, Talony, Rapidy .Czas na SERVALA :)

    image
    image

    Ostatnio znalazłem też taką wersję Servala! Czy jest to zamek ......hmm....oryginalny? Nie wiem!

    image
    image
    image

    Pytanie!
    Czy ktoś spotkał lub wie coś na temat zamków Serval czy Genaral w wersji ,,silver,,?
    Sam osobiście, takowych nigdy nie spotkałem!

  • Znalazłem takie zdjęcia zamków ale nie wiem czy pochodzą z Emek
    image
    image
    image
    image
    Te raczej nie z Emek ale też ciekawe
    image
    image




    :)
  • Ziomal!
    Ale Ty żeś tu ,,stado,, zamków wrzucił :) .
    Na pewno część tych suwaków jest od...... jakiś sortów mundurowych! Spodni,kurtek....... i nie wiem czego jeszcze!
    Nadal uważam że CROWN....... najładniejszy ;)
  • Lobo47: Andrzej, zamek, którego maszynka widnieje na zdjęciu poniżej, właściciel kurtki M-65 - John Ownbey Company DLA 100-83-C-0655 - nazwał Idealem ("It is IDEAL"). Ideal i Serval mieli dużo wspólnego ze sobą. W którymś momencie Ideal stał się właścicielem marki Serval.


    image


    A oto srebny Serval. Występował między innymi w emkach M-65 Contract No. 8118 i emkach M-51 Contract No. 7109:


    image


    Srebnych zamków głównych marki General w kurtkach M-65 nie spotkałem, gdzieniegdzie można napotkać srebne Generale w kołnierzu. Marka ta została również przejęta przez Ideala.


     

  •  McM Andrzej; Piękne zdjęcie srebrnego Servala!.Nie miałem nigdy tak dokładnej foty tego zamka!.Spotykałem w necie kilka razy kurtki,opisywane
    przez swoich właścicieli ,że mają zamek główny ,,srebrny Serval,, ale żaden nie potrafił zrobić tak dokładnego zdjęcia ! Nie byłem pewny, czy Serval taki oferował.
    Dałeś nam namacalny dowód ze taki zamek istnieje! Sam teraz tropiłem takową emkę M51 z tym Servalem. Była na allegro całkiem niedawno,
     ale fotka zdjęcia przedstawiająca zamek była tragiczna!
    Andrzeju! Czy możesz sięgnąć do Twojego archiwum i wrzucić fotki zamków ,,hybryd,, Scovill-Conmar?
    W Twojej pracy na temat Emek a w szczególności Twojej bazie jest wymienione w kilku pierwszych kontraktach połączenie tych ,,dwóch panów,, :))
    Myślisz, że takowy ,,wybryk natury,, był podyktowany złożeniem taśm,skuwki i suwaka podczas szycia kurtek? Była to regularna powtarzalność!? Czy, mogły to być zamki po naprawie? Pozdrawiam Andrzej :)

    P.s
    Myślę ,że ten zamek Servalo/Ideal można też nazwać ,,hybrydą,,!
    Andrzej! Czy ten zamek z literką G jest, też oryginalnym zamkiem Generala wszywanym w kołnierz ?

    image

    Sama literka G w zamkach Generala trochę mi przypomina symbol wolnomularski :)) .Oczywiście żartuję! ;)

    imageimage

  • Zamek, tzw. "hybryda", Scovill-Conmar w kurtce M-65 Alphy z 1967 roku:


    image


    "Hybryda" w kołnierzu kurtki M-65 z 1967 roku - "bezimiennej" DSA 100-67-C-0125:


     image


    Andrzej, zamek z literką "G" jest oryginalnym produktem firmy General. Pytasz o hybrydy, skąd się wzięły? Nie natrafiłem na żadne informacje na ten temat. Można tylko snuć przypuszczenia. Na pewno zamki-hybrydy są oryginalnym zjawiskiem w produkcji kurtek M-65, to nie jest wytwór jakichś napraw czy amatorskich przeróbek.


     


     


     

  • witam Wszystkich


    chcę  wymienić samą maszynkę servala na general - czy ktoś robił  już  coś  podobnego ?


    jak sądzicie  czy będzie  pasować ?


     


    pozdrowienia

  • Jak nie strzeliła tobie maszynka, to bym nie zmieniał bo rozginanie osłabi maszynkę, co może się potem odbić w najmniej spodziewanym momencie.
  • przemoon
    Tą maszynkę lub zamek co szukałeś (serval do cherokiee) to podobno bardzo trudno dostać nawet w stanach
    ale ze zmianą na general to się nie będę wypowiadał, w niektórych kontraktach występowały hybrydy więc może się to uda
    :-)
  • Przemon!
    Myślę że będzie pasowała maszynka od Ideala! Gdzieś tam parę postów wyżej jest fotka takiej ,,hybrydy,,
    Tylko maszynek od Ideala jest też kilka wzorów! Starsze, nowsze i najnowsze! Ale te zamki...... raczej miały ze sobą najwięcej wspólnego ,, ciała,,.
    I przez to są ,, hybrydy,, montowane w kurtkach! Servalo/Ideale. Z maszynką...... Ideala. Z Servalem trzeba się obchodzić......delikatnie to bardzo
    ładny i fajny zamek......ale moim zdaniem ,,kruchy,, w porównaniu z np Scovillem czy wspomnianym Generalem, który tak naprawdę jest niezłym
    ,,grubasem,, :)

    Wrzucam parę fotek do porównania zamka Scovilla w mojej Alphie 78" , z zamkiem Generala ;) .Różnicę widać i po maszynce i po wielkości ząbków!
    Scovill ma 134 ząbki przy długości 46,5 cm a General tylko 129 ząbków a jest o 1cm dłuższy 47,5cm


    image
    image
    image

  • dzięki za rady .........generalnie Panowie
    .....chodzi o druciane zakończenie zamka .......- maszynka jest OK -...... ale gdyby ktoś miał dajcie znać ... najchętniej przepiąłbym sam drut - ba ! kto by to zrobił ?....... chyba rzeczywiście złotnik !....... hah ! pozdrawiam Wszystkich ...!
  • Myślę, że można by dodać w temacie zamków też napy i inne dodatki krawieckie!
     Jest to chyba odpowiednie miejsce, nie będzie bałaganu i szukania po innych wątkach.

    W kilku kontraktach kurtek M65 są montowane napy niesygnowane! Może to być  wyrób firmy STIMPSON.

    imageimageimage

    Firma z wieloletnią tradycją,produkująca dla wojska(do dziś) i nie tylko, wszelkiego rodzaju;napy,zatrzaski,nity,okucia.....i maszyny potrzebne w toku produkcyjnym w przemyśle tekstylnym,krawieckim,obuwniczym i nie tylko.

    Trochę historii firmy  Edwin B.Stimpson Company

    imageimage
    imageimage
    imageimage

    Bardziej na czasie :)

    image
    image

    I aktualna siedziba fabryki.

    imageimage

    Produkują nadal dla armii :) .Wyroby (napy) określone specyfikacjami MIL-F-10884 i MIL-E-20652
    imageimage







  • Lobo47: Andrzej, zamieściłeś bardzo ciekawy materiał. Gratulacje i pozdrowienia.
  • Szacunek, Lobo47, dogrzebałeś się do bardzo ciekawych rzeczy :)
  • Andrzeju good job, zastanowimy się się nad zmianą wątku na zamki i napy :P
  • Ten "Crown" pochodzący z kurtki M-51 Contract No. 5765 chyba nie posiada sygnatury na skuwce:


    image


    A poza tym uwaga na "srebro" (zamek z kurtki M51 rocznik 1964):


     


    image


     


     

  • McM Andrzej: Nie myślałeś czasami, że ta "kruchość" zamków srebrnych była powodem do powstania zamków hybryd jak Scovill/Conmar?
    Patrząc na Twoją bazę, maszynki zamka Conmar są zawsze zastąpione maszynką Scovilla! Czyżby firma Conmar mogła wypuścić partię
    "suwaków" z jakimś defektem w stopie" aluminium/cynku" ?.Pozdrawiam

  • Trudno powiedzieć. Te zamki cieszyły się jakąś opinią ich użytkowników, lepszą lub gorszą. Możliwe, że kwatermistrzowie podnosili w swoich raportach wątek kruchości aluminiowych zamków, np. Conmarów. Spece z U.S. Army Natick Laboratories musieli się nad tym problemem zastanawiać. Być może również producenci kurtek starali się montować zamki, które w powszechnej opinii były bardziej wytrzymałe. Conmary królują w latach 1966-67, później, w okresie 1969-71, przeważają Rapidy i Scoville.
  • A to mała reklama firmy IDEAL i ich założycieli.

    image
    image
    image
    image

    Nie sądziłem że są na rynku już od 1936 roku. Co ciekawe w 1972 IDEAL przejmuję inną firmę Prentice Zipper Company a
    w 1996 firmy Scovill Zipper and Conmar Zipper from Scovill Fasteners.


    A tu inna.... dobrze już nam znana firma SERVAL....(Blatio już kiedyś wrzucił linki) a raczej co po niej pozostało :( 
    "Najbardziej rzucającą się w oczy jest.....wieża zegarowa.....fabryki
    .... wspominają ludzie wychodzący z tunelu metra!
    Zegar zatrzymał się oczywiście dawno temu
    ,na czworobocznej wieży był migający neon ..... Serval Zipper Factory" .

    Znalezione w internecie jakieś zapiski o fabryce:
    "RECOVERY NOTE BY COAST AND GEODETIC SURVEY 1957 (FBM)
    THE INTERSECTION STATION WAS RECOVERED. WITH THE EXCEPTION THAT THE
    TOWER IS NO LONGER THE PROPERTY OF THE W. AND J. SLOANE CO., BUT IS NOW
    OCCUPIED BY THE SERVEL ZIPPER CO. THE STATION IS IN GOOD CONDITION.
    THIS IS AN INTERSECTION STATION
    "
     Chyba coś o przejęciu budynku w 1957 przez SERVAL ZIPPER CO!

    Zamknięta w połowie lat 70. Potem wynajęta przez firmę U Haul Center (jakaś logistyka,przewozy cieżarowe).
    1 czerwca 1975 był gdzieś obok.... na drugiej stronie ulicy wybuch gazu i budynek ten stracił ok 5000 okien(szyb).


    image
    image

    image

     Fotka gdy budynek był ....jeszcze w "dobrej kondycji"
    image




  • Jakby ktoś chciał wymienić uszkodzone lub kupić nowe napy do emek M51 oraz M65 i parek:
    DOT - 4 komplety za 5,99$ + 4,28$ przesyłka, patrz link
    http://www.ebay.pl/itm/Blackened-brass-SMALL-snap-cap-3-16-socket-post-3-16-stud-set-16pcs-E7909-/120868811827?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2457b433
    imageimage

    może zmiana na "złoty" Talon?
    http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-BRASS-ZIPPER-TALON-18-Military-VIETNAM-ERA-BDU-/160609378312?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256510a008
    jakiś dziwny ten suwak - na maszynce zamka Talon, na końcówce Serval (?)
  • Mcm Andrzej! Widziałeś... tak sygnowane napy firmy Scovill w kurtkach M65? Pierwszy raz taką widzę!

    image
  • Andrzej, pierwszy raz widzę. Jaka kurtka?
  • McM: Andrzej, gdzieś już widziałem takie napy, i chyba znalazłem... Andrzej/Lpbo47 zamieścił fotkę, która prawdopodobnie pochodzi od kurtki z Allegro, chyba jakaś cywilna emka ze suwakami Ideal.
    http://allegro.pl/kurtka-m65-olivkowa-mr-i2363217431.html